Підприємці часто працюють без бухгалтерів та юристів, тому перевіряти надані ними документи необхідно максимально прискіпливо. У первинних документах (накладних, актах виконаних робіт) обов’язково повинні бути такі реквізити:
- назва документа (накладна, акт виконаних робіт, акт надання послуг тощо);
- дата складання;
- прізвище, ім'я та по батькові підприємця та його ідентифікаційний код;
- зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції;
- особистий підпис підприємця.
Особливу увагу варто приділити пункту «зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції». Якщо продаються товари, то в накладній повинні бути зазначені назва товару, кількість, ціна за одиницю й загальна вартість. Якщо йдеться про роботи/послуги, то опис повинен бути таким, щоб було зрозуміло, які роботи/послуги та в якому обсязі виконувались. Не повинно бути «юридичні послуги 5000 грн.», з такого формулювання абсолютно незрозуміло, які послуги надані та в якому обсязі. Юридичні послуги — це може бути консультація щодо укладання договору, або підготовка вимоги до боржника, або супроводження загальних зборів. Тому формулювання повинно бути більш конкретним та із зазначенням одиниць виміру, наприклад: «розробка проєкту статуту ОСББ — 5 годин х 1000 грн/год., загальна вартість послуг 5000 грн.»
Якщо послуги надаються протягом тривалого періоду, то на такі послуги завжди складається договір. Наприклад, послуги прибирання, охорони, вивезення сміття тощо. У такому договорі необхідно розписати, яким чином надається послуга та як формується ціна.
Також важливо, щоб у договорі не було ознак трудових відносин. Більш детально про це можна прочитати в
статті.