для підприємств житлово-комунального господарства

Управління багатоквартирним будинком: що потрібно знати?

Тетяна Горячун, аудитор
17.03.2025


Хто може надавати послуги управління багатоквартирним будинком

Послуги управління можуть надавати як юридичні особи (управляючі компанії), так і фізичні особи-підприємці. Діяльність управителів регулюється Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Вимоги до управителя

Управитель — юридична особа зобов’язаний мати у штаті щонайменше одного найманого працівника, який пройшов професійну атестацію на відповідність кваліфікаційним вимогам професії «менеджер (управитель) житлового будинку (групи будинків)».
Управитель — фізична особа-підприємець зобов’язаний самостійно пройти професійну атестацію або мати у штаті за трудовим договором щонайменше одного найманого працівника, який пройшов таку атестацію.

Правове регулювання відносин з управителем

Відносини з управителем регулюються договором. Укладення договору є обов’язковим. Типовий договір затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712 «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком».

Банківські рахунки

У разі якщо управитель здійснює накопичення коштів на капітальний ремонт багатоквартирного будинку, надає в оренду, встановлює сервітут щодо спільного майна, управитель зобов’язаний відкрити для приймання платежів окремий банківський рахунок та забезпечити співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до інформації про рух коштів на відповідному рахунку.

Звітність управителя

Управитель зобов’язаний звітувати перед мешканцями будинку відповідно до умов договору управління. Періодичність звітування визначається договором, але має бути не рідше одного разу на рік. Відповідальність за ненадання звіту передбачається договором, аж до розірвання договору через невиконання зобов’язань.

Бухгалтерський облік

Управитель зобов'язаний вести облік доходів і витрат за кожним будинком окремо. Такий облік дає можливість звітувати перед мешканцями щодо виконання кошторису, а також у разі припинення договору передати інформацію про доходи та витрати за будинком новому управителю.

Програмне забезпечення

Управитель повинен вести як облік розрахунків з мешканцями (абонентський облік), так і бухгалтерський облік відповідно до стандартів бухгалтерського обліку України. Рекомендуємо використовувати для ведення абонентського обліку систему Мій Дім онлайн, яка надає унікальні можливості для управлінських компаній, зокрема: інтеграція з платіжними системами, облік за лічильниками, особові кабінети мешканців тощо. А для ведення бухгалтерського обліку використовувати звичну для бухгалтера програму, в якій розрахунки з мешканцями проводити загальними сумами без розподілу на окремих власників.


Хочеш читати нові статті першим? Підпишись на розсилку!
Ніякої реклами, тільки цікаве й корисне для ОСББ, ЖБК, котеджних містечок.