08.05.2019

Чи має право ОСББ отримувати оплату від мешканців через касу (готівкою)?

У листі Державної фіскальної служби України від 04.11.2015р. № 23 517/6/99−99−22−07−03−15 було зазначено, що ОСББ мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) при прийманні від мешканців готівкою членських внесків та платежів на утримання житлового будинку та прибудинкової території.

З часом законодавство змінюється, з 2015 року прийнято багато нормативних актів. Тому ми звернулись до Державної фіскальної служби України з таким питанням та у відповідь отримали податкову консультацію від 12.04.2019р., зміст якої аналогічний змісту вказаного вище листа від 04.11.2015р.

В податковій консультації зазначено: «сплата вступних, членських і цільових внесків згідно із Законом № 265 не є розрахунковою операцією за товари (послуги), розрахунки за які можуть здійснюватись у касі підприємства без застосування РРО. Водночас при здійсненні розрахунків за електропостачання, водопостачання та водовідведення ОСББ зобов'язане застосовувати РРО».

Отже, Державна фіскальна служба України підтвердила свою позицію, викладену раніше в листі від 04.11.2015р. про те, що ОСББ мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) при прийманні від мешканців готівкою членських внесків та платежів на утримання житлового будинку та прибудинкової території.

Слід врахувати, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Тому ОСББ необхідно самостійно звернутись до Державної фіскальної служби України та / або Головного управління ДФС у м. Києві за індивідуальною податковою консультацією щодо права ОСББ отримувати від співвласників багатоквартирного будинку оплату витрат на управління багатоквартирним будинком через касу Об'єднання та без застосування реєстратора розрахункових операцій. Така консультація має значення під час перевірки контролюючими органами, оскільки відповідно до пункту 53.1 ст. 53 Податкового кодексу України не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до наданої йому індивідуальної податкової консультації.