Існує точка зору, що працевлаштування працівників у ОСББ має якісь відмінності від оформлення працівників в ТОВ чи інших юридичних особах. Насправді це не так, оскільки трудове законодавство не передбачає ніяких винятків з правил для ОСББ. Статус неприбутковості, який мають більшість ОСББ, також не надає ОСББ жодних пільг щодо вимог трудового законодавства.
Таким чином, оформлення працівників здійснюється за стандартною процедурою — з оформленням наказу чи розпорядження Голови ОСББ та з повідомленням податкової служби про працевлаштування особи. Розмір заробітної плати визначається відповідно до штатного розкладу. Заробітна плата підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Важливо знати, що визначення розміру матеріального та іншого заохочення Голови та членів правління належить до виключної компетенції загальних зборів співвласників. Це встановлено статтею 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Таким чином, Голова та члени правління не мають права визначати самі собі розмір винагороди (заробітної плати).
Нерідко ОСББ та інші організації, які надають житлово-комунальні послуги, оформлюють частину працівників за договорами цивільно-правового характеру (ЦПХ), тобто не приймають на роботу офіційно і не сплачують заробітну плату. Серед таких осіб можуть бути консьєржі, двірники, сантехніки, та й інші - залежно від потреб.
Важливим є розуміння суті правовідносин і різниці між трудовими договорами та договорами ЦПХ. Слід врахувати, що договори ЦПХ — це не різновид трудових договорів. Договори ЦПХ регулюються Цивільним кодексом України і укладаються вони для певного визначеного обсягу робіт, які не входять до трудових обов'язків штатних працівників ОСББ (наприклад, такий договір можна укласти з маляром на одноразові послуги фарбування під'їзду).
Укладання договорів ЦПХ з консьєржами, двірниками, сантехніками, прибиральниками та іншими особами, робота яких має регулярний характер, може призвести до значних штрафів, адже Держпраці може визнати такі відносини трудовими. А штраф за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору — 50 000 грн. (з 1 вересня 2020 року).
Детальніше про ознаки трудових відносин, практику Верховного Суду і поради «як не потрапити в халепу» читайте в нашій статті
«Чи варто оформляти працівників за договорами цивільно-правового характеру (ЦПХ)?».