З початку воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 року правове регулювання роботи ОСББ зазнало певних змін. Протягом його дії воєнного стану та протягом трьох років після його завершення або скасування, статути ОСББ залишатимуться чинними у частині, в якій їх положення відповідають законодавству на момент набрання чинності відповідним законом.
Це регулювання базується на Указі Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 та Законі України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року. Таким чином, ОСББ можуть не змінювати свої статути, але при цьому повинні дотримуватися чинного законодавства.
Але залишається спірним питання, чи можуть ОСББ застосовувати правила чинного законодавства, які не містяться в їх застарілих статутах. Адже це призведе до суперечок та судових спорів, оскільки законодавство не містить відповіді на це питання.
Однією з ключових змін, які були внесені до законодавства у 2023 році є введення можливості дистанційного голосування на зборах ОСББ. Тепер власники квартир можуть голосувати з використанням електронних підписів, отриманих від кваліфікованих установ, таких як «Дія», банки та інші. Це нововведення особливо важливе для українців, які перебувають за кордоном, та розширює їхню можливість впливати на прийняття рішень у своєму будинку.
Були також внесені зміни, що стосуються мінімальної більшості голосів, необхідної для прийняття рішень. Тепер ухвалення рішень вимагає понад 50% голосів співвласників. Хоча статутом може бути встановлена більша кількість голосів для прийняття рішень, вона не може бути меншою за 50% або перевищувати 75% від загальної кількості голосів усіх співвласників. Це забезпечує справедливість та представництво інтересів усіх співвласників.
Тому, аби уникнути спорів та скористатися вказаними вище та іншими нововведеннями без можливих спорів щодо дійсності прийнятих рішень, доцільно актуалізувати статут.