для предприятий жилищно-коммунального хозяйства

06.05.2019

Чи можна не платити заробітну плату голові та членам правління ОСББ?

Абзацом 9 ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон) встановлено, що до виключної компетенції загальних зборів ОСББ належить визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови і членів правління. Проте, Законом не визначено чи потрібно обов'язково встановлювати матеріальне заохочення голові та членам правління. Разом з тим, вкрай важливо розуміти, чи зобов'язано ОСББ оформляти відносини з головою та членами правління як з працівниками, оскільки за неоформлення працівника передбачено штраф у 30 мінімальних заробітних плат (125 190 грн. у 2019 році).

В зв'язку з цим ми звернулись за роз'ясненнями до Міністерства соціальної політики України. У відповіді від 15.04.2019р. Мінсоцполітики роз'яснило наступне: «ОСББ має право відповідно до законодавства та свого Статуту утворювати органи управління, визначати умови та розміри оплати їхньої діяльності (абзаци перший, другий частини першої статті 16 Закону). Заборони для виконання обов'язків головою правління ОСББ на громадських засадах не містить. Виходячи з викладеного, голова правління ОСББ може виконувати свої обов'язки на громадських засадах (на безоплатній основі), тобто без оформлення трудового чи цивільно-правового договору. Водночас, на нашу думку, це має бути визначено в Статуті чи іншому документі, затвердженому в установленому порядку вищим органом управління (для ОСББ — загальні збори)».

Таким чином, для виконання головою та членами правління ОСББ обов'язків на громадських засадах (за умови їх згоди) таке право необхідно передбачити в Статуті. Також, рекомендуємо ОСББ, які мають намір залучати голову та членів правління ОСББ на громадських засадах, звернутись до Мінсоцполітики для отримання індивідуального роз'яснення (адресованого відповідному ОСББ) щодо права виконання головою та членами правління ОСББ обов'язків на громадських засадах. Таке роз'яснення може мати значення при виникненні претензій від контролюючих органів.